Aktualności

Podpisanie umowy o współpracy WIChiP z hubergroup Polska

Inauguracja roku akademickiego 2023/24 była okazją do podpisania ramowej umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem a Spółka hubergroup Poska. Spółka jest wiodącym w kraju dostawcą farb drukarskich i intensywnie rozwija produkcję nowoczesnych wyrobów drukarskich w swoim zakładzie pod Wrocławiem.

Nagrody Rektora 2023

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 była okazją do wręczenia Nagród Rektora za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne w latach 2021-2022 oraz nagród "Złota Kreda". W imieniu Rektora Politechniki Warszawskiej, nagrody wręczyła dr hab. inż. Renata Walczak, profesor uczelni, Prorektor PW ds. Filii w Płocku.

Prawie 1200 osób odwiedziło WIChiP w ramach 27. Festiwalu Nauki w Warszawie!

W ubiegłym tygodniu (25-29.09.2023) na WIChiP organizowaliśmy lekcje w formie wykładów dla klas licealnych, warsztatów dla młodszych klas szkoły podstawowej i warsztatów eksperymentalnych dla maturzystów. Przez te 5 dni, odwiedziło nas blisko 1200 osób! Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za odwiedzenie nas oraz wszystkim osobom ze społeczności WIChiP bez których to wydarzenie nie stałoby na tak wysokim poziomie!

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia tutaj.

Publiczna obrona doktoratu mgr. inż. Joanny Latochy

Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna uprzejmie informuje, że w dniu 24 października 2023 r., o godz. 11:15 w Audytorium A2 Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej ul. Waryńskiego 1 w Warszawie odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Joanny Latochy, pt. „Procesy otrzymywania nanocząstek hydroksyapatytu o różnej morfologii do zastosowań biomedycznych”.

Prof. Tomasz Sosnowski w Radzie Zarządzającej EFCE

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. Tomasz Sosnowski został ponownie wybrany na członka Rady Zarządzającej Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej (EFCE), na kolejną kadencję 2024-25. Wyboru dokonało zgromadzenie ogólne Federacji na posiedzeniu, które odbyło się w dniu 17 września 2023 w Berlinie podczas europejskiego kongresu inżynierii chemicznej i biotechnologii stosowanej ECCE & ECAB 2023.

Serdecznie gratulujemy objęcia tej zaszczytnej funkcji.

Publiczna obrona doktoratu mgr. inż. Kamila Wierzchowskiego

Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna uprzejmie informuje, że w dniu 3 października 2023 r., o godz. 14:30 w Audytorium A1 Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej ul. Waryńskiego 1 w Warszawie odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej w trybie stacjonarnym mgr. inż. Kamila Wierzchowskiego, pt. „Zastosowanie bioreaktora z mieszaniem typu wave do intensyfikacji hodowli komórek”.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej

Zdjęcie przedstawia studentów podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej odbędzie się w poniedziałek, 2 października 2023 roku, o godzinie 13:30, w Audytorium AII w Gmachu Wydziału przy ul. Waryńskiego 1. Przypominamy, że obecność nowo przyjętych studentów jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia (w formie odpowiedzi zwrotnej na wiadomość emailową skierowaną przez Dziekanat). 

Program uroczystości znajduje się w rozwinięciu aktualności.

Program ATHENS - sesja Listopad 2023

Drodzy Studenci,

Informujemy o otwarciu zgłaszania aplikacji na najbliższą sesję ATHENS, która odbędzie się w listopadzie 2023. Składanie aplikacji jest otwarte od 09.09.2023 i potrwa do 19.09.2023.

Więcej o programie ATHENS w zakładce Międzynarodowe Programy Studenckie na naszej stronie.

Nowe przedmioty obieralne

Mgr inż. Paweł Mosak, prowadzący nowy przedmiot obieralny pt. "Psychologia biznesu w praktyce w oparciu o metody Analizy Transakcyjnej i Mental Wellbeing"

Szanowni Studenci,

Zachęcamy do zapoznania się z nową ofertą przedmiotów obieralnych i HES (odpowiednio na studiach I stopnia i studiach II stopnia). W szczególności zapraszamy na nowe zajęcia pt. "Psychologia biznesu w praktyce w oparciu o metody Analizy Transakcyjnej i Mental Wellbeing" prowadzone przez absolwenta naszego Wydziału mgr inż. Pawła Mosaka (zdjęcie w miniaturze). Przypominamy, że składanie deklaracji zapisów na zajęcia w semestrze 2023Z możliwe jest w dniach 01.09 – 17.09.2023r.

Dr hab. inż. Maciej Szwast z grantem w inicjatywie EUREKA

Zespół prowadzony przez dr hab. inż. Macieja Szwasta, profesora uczelni, w konsorcjum z Polymemtech sp. z o.o., otrzymał w konkursie EUREKA 2022 dofinansowanie badań w wysokości 1 500 000,00 PLN. Dofinansowany projekt zakłada „Opracowanie nowoczesnej multifunkcjonalnej technologii filtracyjnej w oparciu o sztuczną inteligencję”. Szczegóły konkursu oraz wyniki można znaleźć na stronie NCBR. Gratulujemy i czekamy na pierwsze wyniki prac badawczych i rozwojowych!

Warsztaty Water4All w Instytucie Badawczym Wetsus w Holandii dla studentów

Instytut badawczy Wetsus, European Center of Excellence for Sustainable Water Technology w Niderlandach organizuje tygodniowe warsztaty w marcu 2024 w ramach programu Water4All, współfinansowanego przez Unię Europejską. Warsztaty są przeznaczone dla studentów studiów I stopnia na kierunkach takich, jak inżynieria chemiczna, technologia chemiczna, biotechnologia, ochrona środowiska i pokrewnych. Tematem warsztatów będą innowacyjne technologie ochrony wody, oczyszczania ścieków i odzyskiwania surowców z odpadów ciekłych w kontekście zrównoważonego rozwoju i gospodarki o zamkniętym obiegu.

Grant w konkursie POSTDOC IV dla prof. Macieja Szwasta

Z dumą informujemy, że dr hab. inż. Maciej Szwast, prof. uczelni, otrzymał finansowanie w konkursie POSTDOC PW IV na rozwój potencjału swojego Zespołu Badawczego poprzez zatrudnienie osoby na stanowisku typu "postdoc". Tematyka projektu badawczego to Opracowanie metody wytwarzania innowacyjnych membran w oparciu o struktury MOF&COF w aspekcie zastosowania do rozdzielania mieszanin gazów oraz oczyszczania cieczy ze związków z grupy „emerging contaminants”.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie badawcza.pw.edu.pl.

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców - laureaci z WIChiP

Zdjęcie przedstawia dwóch laureatów stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców: dr. inż. Karola Ćwiekę oraz dr. inż. Michała Wojasińskiego

W wielką dumą informujemy, że dr inż. Karol Ćwieka oraz dr inż. Michał Wojasiński zostali laureatami w tegorocznej edycji stypendiów Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. W tym roku do Ministerstwa spłynęło 1828 wniosków od młodych naukowców, spośród których przyznane zostało 230 stypendiów, w tym 37 dla doktorantów. Więcej informacji oraz pełna lista laureatów dostępna jest na stronie MEiN. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Konkurs "Nagroda Jamesa Dysona"

"Zaprojektuj coś, co rozwiąże problem" to hasło konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Obecna edycja skupia się na promocji zrównoważonego rozwoju. Konkurs wymaga zaproponowania wynalazku przez zespół składający się ze studentów i niedawnych absolwentów. W tym roku zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 26 500 zł, a ich projekty zdobędą prestiżowe wyróżnienie. Zwycięzcy etapu międzynarodowego mogą wygrać nawet 160 000 zł.

Zgłoszenia zespołów do 19 lipca 2023 przez stronę konkursu. Więcej informacji na stronie lub Facebooku konkursu.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PW już otwarta

Od 21 czerwca do 14 sierpnia trwa rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PW. Politechnika Warszawska czeka na absolwentów wszystkich kierunków technicznych i nie tylko! 

Szczegóły dot. procesu rekrutacji znajdziecie na stronie głównej Politechniki Warszawskiej - tutaj.

Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki promotorów i obszarów badawczych tutaj., aby sprawdzić kto zajmuje się interesującą Was tematyką.

Zapraszamy!

Lawina nagród dla młodych naukowców z WIChiP na 24 OKIChiP

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego gościł naukowców z Polski i świata na 24. Ogólnopolskiej Konferencji Inżynierii Chemicznej i Procesowej. W dniach 13-16 czerwca 2023 można było usłyszeć referaty i obejrzeć plakaty prezentujące najnowsze wyniki i wskazujące trendy w rozwoju naukowym i przemysłowym inżynierii chemicznej. Specjalna komisja przyznała również nagrody najmłodszym naukowcom, z których 4 na 5 trafiły do rąk naszych przedstawicieli!

Tytuł profesorski dla dr hab. inż. Ewy Dłuskiej

Z wielką radością i dumą informujemy, że w dniu 29 maja 2023, na mocy nominacji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dr hab. inż. Ewa Dłuska uzyskała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
Serdecznie gratulujemy Pani Profesor tego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

EPIC 2023 zakończony!

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, w dniach 31 maja - 2 czerwca 203 r. w Warszawie odbyła się kolejna, już ósma, edycja Europejskiej Konferencji Intensyfikacji Procesów (EPIC). Konferencja, wspierana przez Europejską Federację Inżynierii Chemicznej, zgromadziła 125 uczestników z 24 krajów, udowadniając, że intensyfikacja procesów ma się doskonale. 

Radosław Krzosa laureatem trzeciej nagrody za najlepszy poster na EPIC 2023

Serdecznie gratulujemy panu Radosławowi Krzosie, doktorantowi WIChiP, zdobycia trzeciej nagrody w konkursie na najlepszą prezentację plakatową podczas 8 Europejskiej Konferencji Intensyfikacji Procesów. Więcej szczegółów o nagrodach można znaleźć na stronie konferencji.

Sciencepreneurs' Club #2

Sciencepreneurs’ Club to miejsce dla przedsiębiorczej społeczności Politechniki Warszawskiej, dla przedsiębiorczych naukowców i innowatorów. Gościem najbliższego spotkania jest Łukasz Żrodowski, Prezes Zarządzu Amazemet Sp. z o.o.
Temat: „Rola IP w budowaniu wartości spin-off na przykładzie AMAZEMET” Kiedy? 13 czerwca, godz. 16:00. Gdzie? Centrum Innowacji (d. CZIiTT), ul. Rektorska 4, sala 3.07

Zapisy: https://forms.office.com/e/5udpHNygw7

Oferta praktyk letnich w SIGNIS S.A.

Zapraszamy do aplikowania do programu letnich praktyk w firmie SYGNIS S.A. Firma oferuje praktyki w Dziale Badań i Rozwoju oraz Dziale Produkcyjnym (pełna  oferta (.pdf) ). Praktyki trwają 3 miesiące, z czego dwa ostatnie są płatne. Chętnych prosimy do zgłaszanie się do prof. Pawła Sobieszuka (p. 504). Więcej szczegółów w rozwinięciu aktualności.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Na Stadionie Narodowym 27 maja odbył się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wzięli w nim udział studenci Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej "Venturi". Zaprezentowali swoje projekty, m.in. bioreaktor oraz instalację do otrzymywania napojów roślinnych zastępujących mleko. Promowali też studia na Naszym Wydziale.

„Birety poszły w górę!” - rozdanie dyplomów 2023

Grupa uśmiechniętych studentów ubranych w czarne togi wyrzuca birety w górę po odebraniu dyplomów

Uroczystość rozdania dyplomów inżynierskich i magisterskich już za nami. Przy wspaniałej pogodzie studenci wyrzucili birety w górę w pełnym słońcu na trawniku otaczającym nasz Wydział.

Absolwenci! Dziękujemy, że byliście z Nami! Pamiętajcie o Nas i wracajcie by dzielić się doświadczeniami z przyszłej kariery zawodowej. Trzymamy za Was kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tego wydarzenia tutaj.

Program międzynarodowych płatnych staży w FORVIA - webinar

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

Zapraszamy Was do rejestracji na webinar dotyczący programu międzynarodowych płatnych staży w FORVIA. Program oferuje płatne staże w zakładach produkcyjnych w 17 krajach (m.in. Niemcy, Francja, Portugalia, Czechy, Słowacja, Włochy) w obszarach inżynieria produkcji, R&D, logistyka, jakość, Lean, zakupy i łańcuch dostaw, zarządzanie projektami, IT, finanse, automatyka oraz digitalizacja produkcji. Więcej informacji tutaj.

KN "Venturi" na 26. Pikniku Naukowym

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w dniu 27.05.2023 w godzinach 11:00-20:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Nasz Wydział reprezentować będą przedstawiciele Koła Naukowego "Venturi" pod hasłem #zawsze ciekawi... nowych technologii: instalacje chemiczne na wyciągnięcie ręki. 

Pełna lista działań Politechniki Warszawskiej w trakcie tego wydarzenia dostępna jest tutaj.