Prace naukowczyń z WIChiP w podsumowaniu roku 2022 w PW

Obraz przedstawia Gmach Główny Politechniki Warszawskiej. Zdjęcie jest zrobione wieczorem, a plac przed Gmachem ozdobiony jest światełkami świątecznymi.

Tradycją Politechniki Warszawskiej stało się zbieranie wydarzeń i sytuacji, które najbardziej zapadną w pamięć po 2022 roku. W tegorocznym podsumowaniu znalazły się przypomnienia o badaniach dr hab. inż. Ewy Dłuskiej, profesor uczelni oraz dr inż. Marty Mazurkiewicz-Pawlickiej i mgr inż. Zuzanny Bojarskiej z Zespołu Inżynierii Produkcji kierowanego przez dr hab. inż Łukasza Makowskiego, profesora uczelni. Podsumowanie znajdziecie na stronie głównej Politechniki Warszawskiej (link tutaj), a poniżej przypominamy wymienione tam badania.

Prof. Ewa Dłuska stworzyła zespół  łączący kompetencje naukowców z Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego do opracowania nośnika leku pomocnego w leczeniu nowotworów mózgu oraz eliminowaniu skutków ubocznych chemio- i radioterapii. Więcej o tych badaniach możecie przeczytać pod poniższymi dwoma linkami:
https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Nowa-terapia-nowotworow
https://badawcza.pw.edu.pl/Aktualnosci/Nowa-terapia-nowotworow-mozgu-i-eliminacja-skutkow-ubocznych-chemio-i-radioterapii

Zespół Inżynierii Produktu pod kierownictwem prof. Łukasza Makowskiego za swoje badania na temat metody otrzymywania czystego wodoru zdobył nagrodę dla PW w trakcie II Kongresu 3W, pisaliśmy o tym tutaj:
https://www.ichip.pw.edu.pl/Wydzial-Inzynierii-Chemicznej-i-Procesowej/Wydzial/Aktualnosci/Politechnika-Warszawska-badaczki-i-student-WIChiP-laureatami-konkursow-3W).

Badania Zespołu zostały pokazane także za pomocą świetnego wideo, w którym wystąpiły badaczki opracowujące nowe sposoby katalitycznego wytwarzania wodoru - dr Marta Mazurkiewicz-Pawlicka i mgr Zuzanna Bojarska. Opis badań oraz link do filmu można znaleźć tutaj:
https://www.ichip.pw.edu.pl/Wydzial-Inzynierii-Chemicznej-i-Procesowej/Wydzial/Aktualnosci/Czysty-wodor-niskim-kosztem.

To nie jedyne ważne badania realizowane na naszym Wydziale. Zachęcamy wszystkich do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej oraz wpisów na Facebooku #WIChiP. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych badaczek i badaczy!