Aktualności

Dr hab. inż. Maciej Szwast z grantem w inicjatywie EUREKA

Zespół prowadzony przez dr hab. inż. Macieja Szwasta, profesora uczelni, w konsorcjum z Polymemtech sp. z o.o., otrzymał w konkursie EUREKA 2022 dofinansowanie badań w wysokości 1 500 000,00 PLN. Dofinansowany projekt zakłada „Opracowanie nowoczesnej multifunkcjonalnej technologii filtracyjnej w oparciu o sztuczną inteligencję”. Szczegóły konkursu oraz wyniki można znaleźć na stronie NCBR. Gratulujemy i czekamy na pierwsze wyniki prac badawczych i rozwojowych!

Warsztaty Water4All w Instytucie Badawczym Wetsus w Holandii dla studentów

Instytut badawczy Wetsus, European Center of Excellence for Sustainable Water Technology w Niderlandach organizuje tygodniowe warsztaty w marcu 2024 w ramach programu Water4All, współfinansowanego przez Unię Europejską. Warsztaty są przeznaczone dla studentów studiów I stopnia na kierunkach takich, jak inżynieria chemiczna, technologia chemiczna, biotechnologia, ochrona środowiska i pokrewnych. Tematem warsztatów będą innowacyjne technologie ochrony wody, oczyszczania ścieków i odzyskiwania surowców z odpadów ciekłych w kontekście zrównoważonego rozwoju i gospodarki o zamkniętym obiegu.

Grant w konkursie POSTDOC IV dla prof. Macieja Szwasta

Z dumą informujemy, że dr hab. inż. Maciej Szwast, prof. uczelni, otrzymał finansowanie w konkursie POSTDOC PW IV na rozwój potencjału swojego Zespołu Badawczego poprzez zatrudnienie osoby na stanowisku typu "postdoc". Tematyka projektu badawczego to Opracowanie metody wytwarzania innowacyjnych membran w oparciu o struktury MOF&COF w aspekcie zastosowania do rozdzielania mieszanin gazów oraz oczyszczania cieczy ze związków z grupy „emerging contaminants”.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie badawcza.pw.edu.pl.

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców - laureaci z WIChiP

Zdjęcie przedstawia dwóch laureatów stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców: dr. inż. Karola Ćwiekę oraz dr. inż. Michała Wojasińskiego

W wielką dumą informujemy, że dr inż. Karol Ćwieka oraz dr inż. Michał Wojasiński zostali laureatami w tegorocznej edycji stypendiów Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. W tym roku do Ministerstwa spłynęło 1828 wniosków od młodych naukowców, spośród których przyznane zostało 230 stypendiów, w tym 37 dla doktorantów. Więcej informacji oraz pełna lista laureatów dostępna jest na stronie MEiN. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Konkurs "Nagroda Jamesa Dysona"

"Zaprojektuj coś, co rozwiąże problem" to hasło konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Obecna edycja skupia się na promocji zrównoważonego rozwoju. Konkurs wymaga zaproponowania wynalazku przez zespół składający się ze studentów i niedawnych absolwentów. W tym roku zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 26 500 zł, a ich projekty zdobędą prestiżowe wyróżnienie. Zwycięzcy etapu międzynarodowego mogą wygrać nawet 160 000 zł.

Zgłoszenia zespołów do 19 lipca 2023 przez stronę konkursu. Więcej informacji na stronie lub Facebooku konkursu.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PW już otwarta

Od 21 czerwca do 14 sierpnia trwa rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PW. Politechnika Warszawska czeka na absolwentów wszystkich kierunków technicznych i nie tylko! 

Szczegóły dot. procesu rekrutacji znajdziecie na stronie głównej Politechniki Warszawskiej - tutaj.

Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki promotorów i obszarów badawczych tutaj., aby sprawdzić kto zajmuje się interesującą Was tematyką.

Zapraszamy!

Lawina nagród dla młodych naukowców z WIChiP na 24 OKIChiP

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego gościł naukowców z Polski i świata na 24. Ogólnopolskiej Konferencji Inżynierii Chemicznej i Procesowej. W dniach 13-16 czerwca 2023 można było usłyszeć referaty i obejrzeć plakaty prezentujące najnowsze wyniki i wskazujące trendy w rozwoju naukowym i przemysłowym inżynierii chemicznej. Specjalna komisja przyznała również nagrody najmłodszym naukowcom, z których 4 na 5 trafiły do rąk naszych przedstawicieli!

Tytuł profesorski dla dr hab. inż. Ewy Dłuskiej

Z wielką radością i dumą informujemy, że w dniu 29 maja 2023, na mocy nominacji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dr hab. inż. Ewa Dłuska uzyskała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
Serdecznie gratulujemy Pani Profesor tego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

EPIC 2023 zakończony!

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, w dniach 31 maja - 2 czerwca 203 r. w Warszawie odbyła się kolejna, już ósma, edycja Europejskiej Konferencji Intensyfikacji Procesów (EPIC). Konferencja, wspierana przez Europejską Federację Inżynierii Chemicznej, zgromadziła 125 uczestników z 24 krajów, udowadniając, że intensyfikacja procesów ma się doskonale. 

Radosław Krzosa laureatem trzeciej nagrody za najlepszy poster na EPIC 2023

Serdecznie gratulujemy panu Radosławowi Krzosie, doktorantowi WIChiP, zdobycia trzeciej nagrody w konkursie na najlepszą prezentację plakatową podczas 8 Europejskiej Konferencji Intensyfikacji Procesów. Więcej szczegółów o nagrodach można znaleźć na stronie konferencji.

Sciencepreneurs' Club #2

Sciencepreneurs’ Club to miejsce dla przedsiębiorczej społeczności Politechniki Warszawskiej, dla przedsiębiorczych naukowców i innowatorów. Gościem najbliższego spotkania jest Łukasz Żrodowski, Prezes Zarządzu Amazemet Sp. z o.o.
Temat: „Rola IP w budowaniu wartości spin-off na przykładzie AMAZEMET” Kiedy? 13 czerwca, godz. 16:00. Gdzie? Centrum Innowacji (d. CZIiTT), ul. Rektorska 4, sala 3.07

Zapisy: https://forms.office.com/e/5udpHNygw7

Oferta praktyk letnich w SIGNIS S.A.

Zapraszamy do aplikowania do programu letnich praktyk w firmie SYGNIS S.A. Firma oferuje praktyki w Dziale Badań i Rozwoju oraz Dziale Produkcyjnym (pełna  oferta (.pdf) ). Praktyki trwają 3 miesiące, z czego dwa ostatnie są płatne. Chętnych prosimy do zgłaszanie się do prof. Pawła Sobieszuka (p. 504). Więcej szczegółów w rozwinięciu aktualności.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Na Stadionie Narodowym 27 maja odbył się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wzięli w nim udział studenci Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej "Venturi". Zaprezentowali swoje projekty, m.in. bioreaktor oraz instalację do otrzymywania napojów roślinnych zastępujących mleko. Promowali też studia na Naszym Wydziale.

„Birety poszły w górę!” - rozdanie dyplomów 2023

Grupa uśmiechniętych studentów ubranych w czarne togi wyrzuca birety w górę po odebraniu dyplomów

Uroczystość rozdania dyplomów inżynierskich i magisterskich już za nami. Przy wspaniałej pogodzie studenci wyrzucili birety w górę w pełnym słońcu na trawniku otaczającym nasz Wydział.

Absolwenci! Dziękujemy, że byliście z Nami! Pamiętajcie o Nas i wracajcie by dzielić się doświadczeniami z przyszłej kariery zawodowej. Trzymamy za Was kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tego wydarzenia tutaj.

Program międzynarodowych płatnych staży w FORVIA - webinar

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

Zapraszamy Was do rejestracji na webinar dotyczący programu międzynarodowych płatnych staży w FORVIA. Program oferuje płatne staże w zakładach produkcyjnych w 17 krajach (m.in. Niemcy, Francja, Portugalia, Czechy, Słowacja, Włochy) w obszarach inżynieria produkcji, R&D, logistyka, jakość, Lean, zakupy i łańcuch dostaw, zarządzanie projektami, IT, finanse, automatyka oraz digitalizacja produkcji. Więcej informacji tutaj.

KN "Venturi" na 26. Pikniku Naukowym

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w dniu 27.05.2023 w godzinach 11:00-20:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Nasz Wydział reprezentować będą przedstawiciele Koła Naukowego "Venturi" pod hasłem #zawsze ciekawi... nowych technologii: instalacje chemiczne na wyciągnięcie ręki. 

Pełna lista działań Politechniki Warszawskiej w trakcie tego wydarzenia dostępna jest tutaj.

Poznaj Pracodawcę na WIChiP - Boccard Kates

UWAGA! Zmiana daty!!!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z firmą Boccard Kates - oferującą kompleksowe rozwiązania procesowe. W spotkaniu uczestniczyć będzie Izabela Pasik - absolwentka WIChiP PW pełniąca funkcję Starszego Inżyniera Projektu w firmie Boccard Kates. Opowie ona o ofercie skierowanej do absolwentów Naszego Wydziału. Spotkanie odbędzie się 30 maja 2023 o godzinie 15:30 w Audytorium A1. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku tutaj.

Drzwi Otwarte PW 2023 za nami!

Drzwi Politechniki Warszawskiej otworzyły się dla kandydatów po raz kolejny! 20 maja 2023 członkowie społeczności WIChiP byli obecni w Gmachu Głównym PW, jak i na Wydziale. Otworzyliścy część Naszych laboratoriów, nasi pracownicy prezentowali wybrane obszary badawcze, zaś prof. Maciej Pilarek wraz z przedstawicielami WRS i KN "Venturi" opowiadali o Wydziale i życiu studenckim. Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna jest tutaj.

Bardzo dziękujemy kandydatom za ożywione i pełne pytań rozmowy i mamy nadzieję, że zobaczymy się znowu w październiku!

Karol Ćwieka kierownikiem projektu naukowego w konkursie SONATA 18

Dr inż. Karol Ćwieka, pracownik Naszego Wydziału, otrzymał finansowanie projektu badawczego w konkursie SONATA 18 Narodowego Centrum Nauki! Badania będą dotyczyły nano-fotokatalizatorów, a tytuł grantu brzmi:

"Projektowanie nano-fotokatalizatorów typu rdzeń- powłoka z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi numerycznych pod kątem produkcji wodoru intensyfikowanej rezonansem plazmonowym w zakresie światła widzialnego"

Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie badań!

Sciencepreneurs’ Club

Sciencepreneurs’ Club to miejsce dla przedsiębiorczej społeczności Politechniki Warszawskiej, dla przedsiębiorczych naukowców i innowatorów. Klub spotyka się co miesiąc, żeby w luźnej, nieformalnej atmosferze wymienić się wiedzą i doświadczeniem, podzielić cennymi lekcjami i founders’ stories, zainspirować i zmotywować oraz poznać. Kiedy? 23 maja, godz. 16:00. Gdzie? Centrum Innowacji (d. CZIiTT), ul. Rektorska 4, sala 3.07
Zapisy: https://akcelerator.pw.edu.pl/klub.html 

Podsumowanie Nocy Muzeów 2023

13.05.2023 Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, w ramach uczestnictwa Politechniki Warszawskiej, brał udział w Nocy Muzeów 2023 w Warszawie. W tym roku odwiedziło nas ok. 180 osób w różnym wieku - od najmłodszych i pełnych zainteresowania nauką aż po doświadczonych, ale nadal spragnionych wiedzy. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom oraz pracownicom, pracownikom, doktorantkom, doktorantom, studentkom i studentom za udział w tym wydarzeniu!

Wolne miejsca na Praktyki Zbiorowe 2023

Studenci - są jeszcze miejsca na Praktyki Zbiorowe organizowane przez Wydział w roku 2023.
Nowość - ZA Puławy.
Zachęcamy do zapisów p. 179 (mgr inż. Karolina Kula, Dziekanat II stopnia studiów).
Pełna lista miejsc i tematów dostępna w rozwinięciu aktualności.

Lista osób zakwalifikowanych na Praktyki Zbiorowe 2023

W rozwinięciu wiadomości znajdziecie Państwo informację o tym kto się zakwalifikował na Praktyki Zbiorowe 2023. Na liście umieściliśmy też informację o miejscu i okresie odbywania praktyk. Osoby zakwalifikowane na praktyki proszone są o dostarczenie wypełnionego wniosku do p. 179 - dziekanat studiów II stopnia.

Drzwi Otwarte na #WIChiP

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studiowaniem na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej na Drzwi Otwarte 2023. W Gmachu Głównym PW, oprócz spotkań o rekrutacji na Politechnikę Warszawską, będziecie mogli spotkać nas na stanowisku w Dużej Auli (pełen program tutaj). Poza tym, przygotowaliśmy program zwiedzania Wydziału połączony z krótkim opisem specyfiki studiowania na Naszym Wydziale. Zarówno na Wydziale jak i w Gmachu Głównym spotkacie naszych studentów, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące Was pytania.

Szczegółowy program wydarzeń na Wydziale w rozwinięciu aktualności.

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zaprasza autorów prac magisterskich i rozpraw doktorskich obronionych w roku 2022 do ubiegania się o Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy. Nagroda główna w kategorii rozpraw doktorskich wynosi 15 tys. złotych, a trzy wyróżnienia po 6 tys. zł. Laureat/ laureatka nagrody głównej za pracę magisterską otrzyma 7 tys. zł, a autorzy/autorki wyróżnionych prac po 3 tys. zł.

Termin nadsyłania zgłoszeń to 29 maja. Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta.