Noc Muzeów 2022

Już 14 maja 2022 (sobota) odbędzie się Noc Muzeów. Politechnika Warszawska, a wraz z nią między innymi nasz Wydział, weźmie udział w tym wydarzeniu. Możliwe będzie zwiedzenie Politechniki z Jego Magnificencją Rektorem Zarembą, zwiedzenie laboratoriów i pracowni, wykłady oraz wiele innych. Więcej informacji o wydarzeniach podczas Nocy Muzeów na PW tutaj. Program Nocy Muzeów na WIChiP tutaj.  

Druk 3D w inżynierii chemicznej i bioinżynierii

Stanowisko przedstawiać będzie możliwości wykorzystania druku 3D w produkcji implantów kostnych i układów mikroprzepływowych. Stanowisko będzie zawierać pracującą drukarkę 3D, próbki implantów kostnych i mikroukładów z możliwością dotknięcia. W tle będzie możliwość obejrzenia multimedialnej prezentacji komórek na implantach obrazowanej za pomocą mikroskopii konfokalnej. Oprócz tego zwiedzający będą mogli zobaczyć pracujące układy mikroprzepływowe przygotowane metodą druku 3D, w których odbywać się będzie reakcja barwna.

Hol WIChiP, ul. Ludwika Waryńskiego 1, godziny: 18-23

 

Grafen i inne nanomateriały węglowe oraz alternatywne źródła energii

Zwiedzający będą mogli się dowiedzieć, czym są nanomateriały węglowe, jak są wytwarzane oraz gdzie można je wykorzystać. Przykładem zastosowania, który zostanie omówiony i zaprezentowany w trakcie zwiedzania, są ogniwa paliwowe.

Hol WIChiP, ul. Ludwika Waryńskiego 1, godziny: 18-20

 

Badania układów aerozolowych dla zastosowań medycznych

Zaprezentowane zostaną wybrane metody określanie rozkładu wielkości cząstek zawieszonych w powietrzu, co jest niezbędne m.in. w ocenie oddziaływania aerozoli na układ oddechowy, zarówno w sytuacji wdychania pyłów obecnych w powietrzu (smog — cząstki PM), jak i leków podawanych z inhalatorów. Pokazane i omówione zostaną różne rodzaje inhalatorów medycznych, ze wskazaniem na ich fizyczne zasady działania oraz zasady użycia zapewniające efektywne dostarczenie leków aerozolowych na powierzchnię układu oddechowego.

Hol WIChiP, ul. Ludwika Waryńskiego 1, godziny: 18-21

 

Eksperymenty chemiczne i pokazy procesów w inżynierii chemicznej — Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej „Venturi” 

Zaprezentujemy wybrane eksperymenty chemiczne, takie jak burza w probówce, przeprowadzane z użyciem stężonego kwasu siarkowego, alkoholu etylowego i nadmanganianu potasu. Połączenie to sprawia, że po pewnym czasie zaczynają unosić się bąbelki oraz pojawiać się rozbłyski światła, którym towarzyszy słyszalny trzask. Zaprezentowana będzie również próba Trommera i Tollensa. Są to doświadczenia służące do wykrywania aldehydów i cukrów redukujących. Za ich pomocą będzie można wykazać, który z cukrów (glukoza i skrobia) jest redukujący, pojawią się wtedy charakterystyczne zmiany a, który jest nieredukujący, nie będzie zmian. 

Zwiedzający będą mogli poznać proces wytwarzania hydrożeli – materiałów coraz chętniej stosowanych w medycynie oraz poznać procesy koagulacji i flokulacji, które są szeroko stosowane w oczyszczaniu ścieków, na stanowisku oczyszczana będzie woda.

Dla zwiedzających dostępne będą również eksperymenty stałe (dostępne przez cały czas na stanowisku), które mogą wykonać samodzielnie. Będą oni mogli:

  • zbadać pH danego roztworu wykorzystując naturalny wskaźnik jakim jest sok z czerwonej kapusty,
  • przeprowadzić dializę wody z barwnikiem (jest to proces membranowy, który polega na przejściu zanieczyszczonej wody przez membranę, na której zostaną rozdzielone cząsteczki barwnika i wody, dzięki czemu można obserwować utratę zabarwienia wody),
  • zbadać swoje odciski palców,
  • nauczyć się elektrolitycznego pisania.

Grafik poszczególnych eksperymentów:

  • 18:00 – 18:30                    Burza w probówce
  • 18:30 – 19:00                    Próba Trommera i Tollensa
  • 19:00 – 19:30                    Hydrożele
  • 19:30 – 20:00                    Koagulacja i flokulacja
  • 20:00 – 20:30                    Burza w probówce
  • 20:30 – 21:00                    Próba Trommera i Tollensa

Hol WIChiP, ul. Ludwika Waryńskiego 1,

godziny: 18-21

 

Zwiedzanie laboratorium: aparatura procesowa i jej zastosowania

Zaprezentowane zostaną instalacje dydaktyczne obejmujące podstawowe składowe systemów technologicznych spotykanych zarówno w wielkoskalowym przemyśle chemicznym, jak i w wielu innych nowoczesnych zastosowaniach. Zwiedzający zostaną zapoznani m.in. z aparatami stosowanymi w procesach separacyjnych, które są podstawowymi operacjami we wszelkich technologiach przetwarzania materii z zadanych surowców do produktu o wymaganej jakości. Ponadto prezentacja będzie obejmować instalacje związane z procesami wymiany masy, kontaktu fazowego oraz wymiany ciepła, które są także niezbędne do wytwarzania użytecznych form produktów rynkowych. Wiele z tych procesów jest jednocześnie spotykanych w naszym bezpośrednim otoczeniu i stanowi część naszego naszego życia codziennego.

ul. Ludwika Waryńskiego 1, godziny: 19-22

Inżynieria biomedyczna, czyli most między inżynierią i medycyną

W ramach zwiedzania laboratorium goście będą mogli zobaczyć układy badawcze i dydaktyczne przedstawiające interesujące dokonania w zakresie nanotechnologii i inżynierii biomedycznej. Na stanowiskach wystawy będzie można obejrzeć między innymi sztuczne naczynia krwionośne, czy laboratoryjne bioreaktory mikrobiologicznego, które używane są m.in. do produkcji leków. Nasi pracownicy i doktoranci opowiedzą także o hodowlach komórek zwierzęcych i mikroorganizmów oraz o ich interakcjach z nanoobiektami.

ul. Ludwika Waryńskiego 1,
godziny: 18-23