Relacja z 12th European Young Engineers Conference

W dniach 15-17 kwietnia 2024 roku na Wydziale odbyła się 12. edycja European Young Engineers Conference (EYEC). Głównym organizatorem Konferencji jest Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej I Procesowej “Venturi”. Podczas konferencji młodzi naukowcy mogli poszerzyć swoje zainteresowania naukowe i poznać wiele nowych osób co, mamy nadzieję, pozwoli na powstanie nowych zespołów badawczych i rozpoczęcie wielu ciekawych projektów. Przede wszystkim, wszyscy uczestnicy zaprezentowali wyniki swoich dotychczasowych badań.

Podczas ceremonii otwarcia swoim wystąpieniem z ramienia Władz Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej zaszczycił konferencję profesor Tomasz Sosnowski, Prodziekan ds. Nauki WIChiP PW, który powitał wszystkich uczestników i zachęcił ich do dalszego rozwoju naukowego.

W tegorocznej edycji EYEC wzięło udział 82 uczestników z wielu polskich i zagranicznych uczelni. Niezmiernie cieszymy się, że uczestnicy zagraniczni stanowili aż 25 % wszystkich uczestników. Przez 3 dni konferencji uczestnicy zaprezentowali aż 50 prezentacji plenarnych oraz 42 prezentacje posterowe. Wszystkie wystąpienia zostały ocenione przez Komisję Naukową w składzie: prof. Nadia Shardt, dr Zuzanna Bojarska, dr Grzegorz Cieślak, dr Grzegorz Izydorczyk, dr Rasa Keruckiene, dr Bartosz Nowak, dr Paulina Trzaskowska, dr Karol Ulatowski.

W 12. edycji European Young Engineers Conference nagrody za prezentacje plenarne zdobyli:

• 1. miejsce: Gergő Gémes (Wydział Chemii Organicznej i Technologii, Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny w Budapeszcie): “Development of photocatalytic systems for C-C bond formation reactions”
  • 2. miejsce: Zofia Kucia (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Akademia Górniczo-Hutnicza): “Structural analysis of polymer-derived SiCN with tuneable carbon content”
  • 3. miejsce: Dávid Kis (Wydział Chemii Organicznej i Technologii, Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny w Budapeszcie): “Sonogashira reactions in MeSesamol, a new bio-based solvent”

Nagrody za prezentacje posterowe otrzymali:

• 1. miejsce: Katarzyna Starzak (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechnika Krakowska): “Investigating the spectroscopic properties and kinetics of photopolymerisation processes based on new photoinitiators dedicated to dental applications”
  • 2. miejsce: Wiktoria Wojnarowska (Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej, Politechnika Rzeszowska): “An integrative biomechanical approach to developing a patient-specific numerical model of the pelvic bones”
  • 3. miejsce: Grzegorz Karpiński (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Politechnika Warszawska): “Cultivation of transfected Nicotiana tabacum BY-2 cells in a rocking disposable bioreactor”

Czas Konferencji uświetniony był poprzez niezapomniane wystąpienia zaproszonych Gości Specjalnych:

• Dr Alvaro Garcia Cruz (SAAT Healthcare Ltd): „Entrepreneurship and Innovation”
  • Dr Grzegorz Izydorczyk (Politechnika Wrocławska): „Engineering versus sustainable agriculture and food production”
  • Prof. Ameya Rege (Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR)): „Computational Description of Porous Materials – An Aerogel Use Case”
  • Dr Dagmara Chmielewska-Śmietanko (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej): „Ionizing radiation as a tool for engineering”
  • Dr Francisco Fernandes (Sorbonne Université): „Engineering the local environment surrounding biological entities during freezing”

Zorganizowanie 12. edycji EYEC było dużym wyzwaniem dla Członków KN IChiP „Venturi”, tym bardziej cieszymy się, że władze i pracownicy WIChiP PW wsparli Komitet Organizacyjny. Dziękujemy również sponsorom i patronom wydarzenia!

Szczególne podziękowania kierujemy do całego zespołu koordynatorskiego 12. edycji EYEC w składzie: inż. Monika Klimek, inż. Grzegorz Bernacki, inż. Rafał Czajka, inż. Nikodem Dąbrowski, Mateusz Dygas, inż. Kamil Pruchniak, mgr inż. Michał Stor oraz wszystkim członkom zespołu biorącym czynny udział w organizacji tego wydarzenia.